A.C.D/ بازارگرداني؛ از دستورالعمل تا اجرا!
آيا هورمون رشد (hgh) باعث جوان ماندن مي شود؟
درباره css
نکاتي براي محافظت از پوست در زمستان
بازسازي دندان ها
کاشی سنتی رنجبران - ranjbarantile.com - ساخت کاشی انواع کنبد و گلدسته - ساخت و زیر سازی محراب مساجد - تولید کاشی هفت رنگی حسینیه ها و مساجد
A.C.D/ بازارگرداني؛ از دستورالعمل تا اجرا!
اقتصاد
تعداد بازدید : 630
تبلیغات :فروشگاه و سیستم فروش تحت وب فرا ارتباط به پویان
اگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید،در یانک اطلاعاتی ما ، جستجو کنید:  
اشتراک گذاری در Face Book  اشتراک گذاری در twitter  اشتراک گذاری در Google Reader  اشتراک گذاری در Digg
ورود به سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT تجمیع
وانیل کوکی
مرجع جامع مراکز درمانی پزشکان و داروئی آی پزشک
ورود به وب سایت گیلاس
ورود به کاشی سنتی رنجبران
مجله سلامتی و زندگی افرنگ
 
تجربه جديد بازارسازي سهام چادرملو در صدور درخواست‌هاي فروش يك‌هزار سهمي، تنها به خروج اجباري فروشندگان از صف فروش كسل كننده چادرملو منجر شد.


به گزارش خبرنگار ما، ساعت 8:30 روز دوشنبه كارگزاران در سيستم معاملات، اطلاعيه‌اي را مبني بر شروع بازارسازي سهام چادرملو به مدت يك ماه با محدوديت فروش از هر كد به تعداد يك‌هزار سهم و روزانه در مجموع 250هزار سهم، مشاهده كردند. اين اقدام بدون اطلاع قبلي دست‌اندركاران باعث شد، كارگزاراني كه براساس رويه سابق دستور فروش را براساس فروش 10هزار سهم از هر كد به سيستم معاملات وارد مي‌كردند، با پيغام خطا از سامانه مواجه شوند. اين در حالي است كه بازار سرمايه مدت‌ها است در انتظار تدبير مسوولان براي به تعادل رسيدن اين سهم سنگ‌آهني است و تمام اخبار و شواهد حكايت از شروع بازارگرداني به شيوه جديد براي چادرملو داشت. بر اين اساس قرار بود دامنه نوسان اين سهم تا 6درصد باز شود و حجم مبناي آن تا نصف كاهش يابد تا سهم در كوتاه‌ترين زمان ممكن، قيمت تعادلي خود را در بازار بشناسد. اما پذيرش دستورهاي فروش يك‌هزار سهمي براي شركتي كه طي سه ماه گذشته 50درصد كاهش قيمت داشته است و با صف فروش 7ميليوني مواجه شده است، تنها شايد با عقب‌نشيني فروشندگان از صف‌هاي فروش خسته كننده يك هزار سهمي، به تعادل قيمتي سهم منجر شود.
از سوي ديگر با وجود تمام تمهيدات صورت گرفته در تجربه اولين روز از اين ماجرا، همچنان يك‌ميليون صف فروش چادرملو در پايان معاملات روز دوشنبه باقي ماند. با اجراي اين شيوه بازارسازي، چادرملو از فردا از گره معاملاتي خارج خواهد شد؛ چرا كه در مجموع معاملات اين سهم در 10 روز گذشته به بيش از نصف حجم مبنا خواهد رسيد و بنابراين هر چهار روز بايد منتظر كاهش سه درصدي قيمت چادرملو باشيم. اين در حالي است كه دستورالعمل فعاليت بازارگرداني در بورس اوراق بهادار تهران، 22 تيرماه امسال از سوي هيات‌مديره سازمان بورس به تصويب رسيد، با اين وجود و پس از گذشت 6 ماه هنوز بازارگرداني براساس اين دستورالعمل جايگزين بازارسازي قديمي در شركت‌ها نشده است. همچنين شركت بورس در آذرماه حداكثر تعداد سهام قابل فروش ازهر كد معاملاتي به بازارساز را روزانه 10هزار سهم اعلام كرد. به دنبال اين موضوع بازارسازان ايران‌خودرو و سايپا در شروع دور جديد فعاليت خود تعلل كردند. با وقفه چند روزه در بازارگرداني شركت‌هايي كه بازارسازي ايران‌خودرو و سايپا را برعهده داشتند، اين شركت‌ها در شروع دوره جديد بازارگرداني كار خود را بدون در نظر گرفتن شرط 10هزار سهمي از هر كد معاملاتي دنبال كردند.
ارائه درخواست‌هاي بازارگرداني به شيوه جديد
معاونت نظارت بر نهادهاي مالي سازمان در گفت‌وگو با «ايسنا» از ارائه چند تقاضا براي بازارگرداني به شيوه جديد خبرداد و گفت: در حال حاضر چند تقاضا در اين زمينه مطرح است كه با متقاضيان در حال مذاكره بوده و متناسب با شرايط بازار درخواست‌ها مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
وي با بيان اينكه تاكنون دو درخواست شفاهي و دو درخواست كتبي براي بازارگرداني به شيوه جديد ارائه شده است، عنوان كرد: اين درخواست‌ها مورد بررسي قرار گرفته و اعمال تغييرات لازم به درخواست‌كنندگان ارائه شده است تا تغييرات مورد نظر را در شيوه‌ بازارگرداني ارائه كنند كه تاكنون پاسخي از سوي آنها دريافت نشده است.
تمام اين اتفاقات در حالي روي داده است كه همچنان بازارگرداني شركت‌ها بدون رساندن قيمت سهام آنها به قيمت‌ تعادلي دنبال مي‌شود.
وي خاطرنشان كرد: اغلب نگراني‌ متقاضيان اين است كه اگر بازار به سمت پايين حركت كند، بازارگردان دچار زيان مي‌شود، ولي اگر يك يا دو مورد مجوز در اين خصوص ارائه شده و اثبات شود بازار گردان دچار ضرر نمي‌شود، آن زمان است كه اين نگراني از بين مي‌رود، بنابراين نفرات اول در اين مورد سرشكن هستند. محسني در خصوص كارمزد بازارگرداني توضيح داد: در حال حاضر تخفيف براي كارمزد بازارگرداني به شوراي عالي بورس ارائه شده است كه در انتظار نظر شورا در اين خصوص هستيم.
تدوين مقررات مشاوره و سبدگرداني اختصاصي
همچنين معاون نظارت بر نهادهاي مالي سازمان بورس و اوراق بهادار از تدوين مقررات مربوط به شركت‌هاي مشاوره و سبدگرداني خبرداد.
دكتر قاسم محسني دمنه با اعلام اين مطلب افزود: با تدوين اين دستورالعمل‌ هر شركت خارجي از شركت‌هاي كارگزاري كه متقاضي بوده و شرايط لازم را احراز كند، مي‌تواند مجوز مشاوره و سبدگرداني دريافت كند.
وي با بيان اينكه اين دستورالعمل‌ هفته آينده از معاونت نظارت بر نهادهاي مالي خارج شده و به كميته تدوين و مقررات ارسال شد و تا پايان سال به تصويب مي‌رسد، مزاياي آن را مورد توجه قرار داد و عنوان كرد: اين شركت‌ها تحت نظارت سازمان بوده و افراد با كارمزدهاي مشخص، سرمايه خود را در اختيار سبدگردان قرار مي‌دهند و به اين ترتيب سبدگرداني اختصاصي براي فرد صورت مي‌گيرد. از سوي ديگر شخص بايد صاحب صلاحيت بوده و از اين موقعيت سوءاستفاده نكند كه به اين منظور شرط‌هايي براي ارائه مجوز سبدگرداني و مشاوره گذاشته مي‌شود، در نتيجه افراد با اطمينان مي‌توانند به اين شركت‌ها مراجعه كنند.
وي با اشاره به اينكه ارائه مجوز سبدگرداني و مشاوره در حال حاضر فقط مربوط به شركت‌هاي كارگزاري است، عنوان كرد: در اين دستورالعمل به شركت‌هايي كه خارج از شركت‌هاي كارگزاري، مجوز مشاوره و سبدگرداني ارائه مي‌شود، به دليل دسترسي كارگزاران به ايستگاه معاملاتي بايد بايك كارگزار قرار داد بلند مدت منعقد كرده تا بتوانند سبدگرداني اختصاصي انجام دهند.

   
جزئیات مقاله علمی
     
تازه های علم مقاله ها همایش ها تازه های نشر تعرفه تبلیغات
شرکت مهندسی فرا ارتباط به پویان طراح و تولید کننده وب سایت های کاربردی با قابلیت مدیریت اطلاعات حرفه ای ، امن با کمترین هزینه